ОП "ЧИСТОТА ЕКО"

Методика за приемане на отпадъци с цел тяхното предварително третиране (сепариране) и/или компостиране и/или депониране на Регионалното депо за неопасни отпадъци „Братово-Запад“

  1. Приемането на отпадъци в Регионалното депо за неопасни отпадъци „Братово-Запад“ се извършва по предварително уточнен график и направена и приета заявка с притежателя на отпадъците, въз основа на писмен Договор.
  2. Неразделна част от Договора са:
  • Направена и приета Заявка с притежателя на отпадъците, съдържаща предварително уточнен график, заявени количества и вид на отпадъка (код);
  • Представен Доклад от основното охарактеризиране на отпадъците и Становище от РИОСВ-Бургас във връзка с доклада, които са неразделна част от настоящия договор;
  • Тарифата на цени на услуги и права, предоставени от ОП „Чистота ЕКО“, свързани с обработката на отпадъци.
  1. Съгласно изискванията на чл. 4, ал. 1 от Наредба 2 от 07.2014 г. за класификация на отпадъците причинителят на отпадъци е длъжен да класифицира отпадъците, образувани в резултат от дейността му, като предприеме всички необходими действия по реда на тази наредба.
  2. Класификацията на отпадъците се извършва чрез избор на шестцифрен код, посочен в списъка на отпадъците по приложение № 1 от Наредба №2 за класификация на отпадъците. Стъпките за класифициране на отпадъци са описани в наредбата. Процедурата по приключване на класификацията на отпадъците завършва с издаване на утвърден работел лист с подпис и печат от РИОСВ.
  3. Следващ етап, свързан с обезвреждане на отпадъците чрез депониране, е изготвяне на Доклад от основно охарактеризиране и Становище от РИОСВ. Стъпките за изготвяне на доклада са описани в Раздел III от Наредба №6 за условията и изискванията за изграждане и експлоатация на депа и на други съоръжения и инсталации за оползотворяване и обезвреждане на отпадъци.
  4. За биоотпадъци, предназначени за обработка чрез компостиране, е необходимо наличие единствено на работен лист, утвърден от РИОСВ.
  5. На компостиране се подлагат биоотпадъци със съдържание на примеси не повече от 10 на сто от общото количество, което е събрано разделно при източника на образуване.
  6. За транспортиране на всички видове отпадъците от мястото на образуването им до регионалното депо за неопасни отпадъци се изисква наличие на „Регистрационен документ за събиране и транспортиране на съответния вид отпадък“, издаден от РИОСВ.
  7. Притежателят на отпадъци извозва отпадъците със собствен или нает транспорт. В случай на липса на подходящо транспортно средство за превоз на отпадъци, лицето, притежател на отпадъци, е необходимо да предостави заверено копие на Договор за транспортиране на отпадъците, сключен с лица, притежаващи съответното разрешително по ЗУО.
  8. Когато отпадъците не могат да бъдат приети на депото, поради липсваща документация или има несъответствие с описанието в придружаващата ги документация, или са предмет на трансграничен внос, оператора има право да направи отказ за приемането им, като незабавно уведомява РИОСВ за причината за направения отказ.
  9. Съгласно изискванията чл. 13, ал. 1 от НАРЕДБА № 6 от 27.08.2013 г. за условията и изискванията за изграждане и експлоатация на депа и на други съоръжения и инсталации за оползотворяване и обезвреждане на отпадъци не се допуска депонирането на:
  10. течни отпадъци;
  11. отпадъци, определени с наредбата по чл. 3 ЗУО като експлозивни, корозивни, оксидиращи, леснозапалими или запалими;
  12. болнични и други клинични отпадъци от хуманното и ветеринарното здравеопазване и/или свързана с тях изследователска дейност, които с наредбата по чл. 3 ЗУО са класифицирани като инфекциозни;
  13. излезли от употреба гуми с изключение на велосипедни гуми и гуми с външен диаметър над 1400 mm, в т.ч.:

а) цели гуми – без тези, които се влагат като материал в строителството на депа;

б) нарязани гуми;

  1. отпадъци, които не удовлетворяват критериите за приемане на отпадъци на депа съгласно приложение № 1;
  2. неидентифицирани и нови химични вещества, възникнали в резултат на научноизследователска, развойна и учебна дейност, ефектът от които върху човека и околната среда е неизвестен.